فروشگاه اینترنتی شما مارکت
جستجو

انواع چرم

چرم مصنوعي

بر اساس اثرات باقيمانده تاريخي، استفاده بشر از چرم به حدود 700 سال پيش بازمي‌گردد اما در آن زمان استفاده از چرم بيشتر براي محاظفت از خود بوده است تا براي زيبايي و مصارفي از اين دست، با گذر زمان استفاده بشر از چرم افزايش يافته و ابتدا با روش‌هاي نوين براي فراوري و آماده‌سازي چرم، امكان تغيير و نرم و لطيف آن فراهم شده است. اين امر خود باعث افزايش ميزان تقاضاي چرم شده است اما بايد در نظر داشت علاوه بر قيمت بالا و مشكل بودن دسترسي به چرم طبيعي مرغوب، دستيابي به چرم طبيعي، نيازمند كشتار حيوانات است كه براي تهيه چرم بايد پوست آنها را مورد استفاده قرار مي‌داد. همچنين محدوديت‌هايي كه از جنبه تعداد حيوانات در دسترس، براي تهيه چرم وجود دارد. مخالفت‌هاي گروه‌هاي حمايت از حيوانات و آلودگي‌هاي حاصل از فرآوري چرم نيز از مواردي هستند كه استفاده از چرم طبيعي را با محدوديت‌هاي جدي مواجه نموده است. استفاده از چرم مصنوعي راه‌كار مناسبي براي صنايع مختلف براي بهره‌مندي از قابليت‌هاي چرم است در حالي كه اين محصول (چرم مصنوعي) دربردارنده محدوديت‌هاي ذكر شده براي چرم طبيعي نيست. حال اين كه انواع مختلفي از آن هم از نظر ظاهر و هم از نظر كارايي بسير نزديك به چرم طبيعي است تا جايي كه تشخيص مصنوعي يا طبيعي بودن محصولات تهيه شده از چرم مصنوعي، براي اغلب مصرف‌كنندگان قابل تشخيص نيست.

چرا چرم مصنوعي

امروزه چرم مصنوعي به دلايل فراواني جايگزين بسيار مطمئني براي چرم طبيعي محسوب مي‌گردد كه از جمله آنها مي‌توان:

1) تنوع بسيار زياد در هر يك از انواع توليدات يكي از مهم‌ترين عوامل در توجيح‌پذيري اين صنعت است.

2) چرم مصنوعي از لحاظ تنوع داراي توليدات بسيار متنوع مي‌باشد از اين رو مي‌توان آن را به عنوان مادر صنايع بزرگ و كوچكي همچون صنايع خودروسازي، صنايع مربوط به ساخت كيف و كفش و لباس، سراجي‌ها و صنايع مبل و صندلي و... دانست. به عنوان مثال برخي از انواع توليدات چرم مصنوعي عبارتست از: چرم مبلي، چرم لباسي و كاپشني، چرم كيفي، چرم كفشي، آستري و توليدات بسيار زياد ديگري همچون چادري كاميونت‌ها و سايبان فروشگاه‌ها، واتر يا ضدآب، گالينگور يا جلد انواع زونكن، دفتر، سررسيد و...، چمداني، كفپوش، سفره‌اي و... كه هر يك مي‌تواند در صنايع مختلف قيد شده به كار رود و مشاغل بسيار زيادي را نيز به وجود آورد.

3) وجود تنوع در رنگ ـ طرح روي چرم ـ ضخامت ـ نوع پارچه لمينت‌شده و تنوع در كيفيت مانند نرمي ـ سفتي و... در هر يك از توليدات باعث مي‌گردد تا يك كارخانه چرم مصنوعي هيچگاه به بن‌بست عدم سفارش مواجه نگردد و هميشه در حال انجام توليد باشد. چرا كه هر چند مدت، يك رنگ و يك طرح خاص در هر يك از انواع توليدات مد مي‌گردد، به عنوان مثال يك روز چرم لباسي مشكي و چند مدت بعد چرم لباس با رنگ قهوه‌اي و طرح ديگر در بازار مد مي‌گردد.

4) سبولت كار با چرم مصنوعي در جهت ساخت مصنوعات چرمي و همچنين ارزان بودن و در دسترس بودن وسايل و تجهيزات آن نيز از جمله مهم‌ترين مسائلي است كه افراد مي‌توانند با حداقل سرمايه پيشه‌اي پردرآمد را در پيش گيرند و اين به جهت كارآفريني از مهم‌ترين مسائل خواهد بود.

5) عدم آلودگي زيست‌محيطي در حين فرآيند توليد.

6) پائين بودن قيمت تمام شده چرم مصنوعي در مقايسه با چرم طبيعي باعث مي‌گردد تا كليه محصولات و مصنوعات چرمي توليد شده نيز از قيمت پائين‌تري برخودار باشند لذا اين امر باعث گردد تا تمام قشرهاي جامعه بتوانند از تمام مصنوعات چرم مصنوعي بهره‌مند گردد.

7) و ...

از جمله كاربردهاي فراوان چرم مصنوعي را مي‌توان:

استفاده از چرم مصنوعي در صنايع خودروسازي، روكش مبل و صندلي، ساخت انواع كيف و كفش، چمدان، دستكش، كمربند، كاپشن و لباس‌هاي مجلسي، جلد دفتر و تقويم، كاغذ ديواري، سايبان فروشگاه‌ها، چادر كاميونت‌ها و... را نام برد وجود برتري‌هاي نسبي و همچنين وسعت كاربردهاي اين محصول باعث شده تا تقاضا براي چرم مصنوعي روز به روز رو به افزايش رود در نظر گرفتن نكات فوق و همچنين بازدهي سريع و سودآور توليد مي‌تواند از جمله دلايل بسيار مهم ضرورت توجه به تهيه و ساخت ماشين‌آلات چرم مصنوعي و راه‌اندازي و توليد اين محصول گرانبها و باارزش، خصوصاً در كشورهاي رو به توسعه باشد .