فروشگاه اینترنتی شما مارکت
جستجو

انواع ساعت

ساعت‌های اتوماتیک

ساعت‌های اتوماتیک که عموماً به عنوان ساعت‌های خودکوک شناخته شده می‌باشند امروزه جزء رایج‌ترین ساعت‌های مکانیکی می‌باشند. ساعت‌های اتوماتیک مدرن از حرکت طبیعی بازوی پوشنده استفاده می‌کنند تا یک روتور شبه‌حلقوی را بچرخانند که فنراصلی ساعت را کوک می‌کند و ضرورت کوک کردن دستی را از بین می‌برد. از آنجا که یک ساعت مچی با کوک کامل معمولاً انرژی کافی برای کار کردن به مدت دو روز را ذخیره می‌کند، اکثر ساعت‌های اتوماتیک در حین شب، حتی در حالت ایستا نیز کار خواهند کرد. در نتیجه، با کیفیت‌ترین ساعت‌های اتوماتیک تقریباً به صورت نامحدود بدون نیاز به باتری یا انرژی خارجی به کار کردن ادامه خواهند داد.

 

اولین ساعت مچی اتوماتیک

کمپانی ساعت رولکس با طراحی جان هاروود در سال 1930 ارتقا یافت، یک وزن شبه حلقوی که روی مرکز سوار شده را جایگزین نمود که می‌توانست 360 درجه به صورت کامل بچرخد، که این بواسطه‌ی کوک کننده‌ی ضربه‌گیر مفصلی هاروود میسر بود. این طراحی که ابتدا در مدل Rolex Oyster Perpetual مشاهده شد، بسیار مشابه با مکانیزم بکاررفته در اکثر ساعت‌های اتوماتیک امروزی بود.

مزایای بسیاری در ساعت خودکوک مدرن امروزه وجود دارند. طراحی‌های فعلی از یک دستگاه شاه‌فنر لغزنده استفاده می‌کنند که پس از کوک کردن با یک روتور چرخشی، از شکستن شاه‌فنر جلوگیری می‌نماید و به این ترتیب از کوک کردن اجتناب می‌نمایند. از آنجا که ساعت‌های اتوماتیک امروزی به مدت 35 ساعت به صورت خودکار کار خواهند نمود، می‌توانند به عنوان دستگاه‌های حرکتی دائمی که روی مچ‌های صاحبان خود بسته شده‌اند درنظرگرفته شوند.

در سال‌های اخیر ساعت‌های اتوماتیک کوارتز نیز توسعه یافته‌اند. این طراحی‌ها از یک وزن چرخشی برای چرخاندن یک ژنراتور الکترونیکی کوچک استفاده می‌کنند که یک خازن را شارژ نموده و به حرکت کوارتز انرژی می‌دهد. ساعت‌های اتوماتیک کوارتز بدون نیاز به باتری، دقت یک کوارتز را مهیا می‌نمایند.

 

ساعت‌های اتوماتیک امروزی

فراوانی عالی امروزی ساعت‌های اتوماتیک آن‌ها را تبدیل به علاقمندی هواداران ساعت برای سال‌های آینده نموده است. ساعت‌های اتوماتیک مدرن بی‌نهایت دقیق، قابل اعتماد و مهم‌تر از همه بسیار جالب می‌باشند. شما هنگامی که می‌توانید ساعت خود را برعکس کنید، از شیشه‌ی عقب درون آن را مشاهده کنید و یک دنیای مینیاتوری از جاذبه‌ی مکانیکی که روی مچ شما سخت کار می‌کند را می‌بینید هرگز خسته نخواهید شد.

 

ساعتهای کوارتزی

در صنعت ساعت سازی، تاریخچه‌ی ساعتهای کوارتز بسیار مختصر است. بعد از سال 1928 بود که دانشمندان در آزمایشگاههای Bell متوجه شدند که یک کریستال مرتعش کوارتز میتواند بیش از هر چیزی که تاکنون استفاده میشده، سیگنال مرجع دقیقی برای تنظیم ساعتها تولید کند.

طی ده سال بعد، نوسانگرهای کوارتزی کم‌کم به عنوان استانداردهای مرجع جایگزین ساعتهای دارای تنظیم کننده‌ی پاندولی شدند. اما حدود سی سال زمان برد تا این تکنولوژی به اندازه کافی کوچک و مقرون به صرفه شود تا ساعتهای کوارتزی قابل استفاده شوند. آوردن نوسانگر کریستالی به ساعت مچی یک کاری بسیار سخت بود و بسیاری ساعتهای کوارتزی را یکی از بزرگترین دستاوردهای تکنولوژیکی زمان حاضر میدادند. اندازه فیزیکی، هزینه، عمر باتری، طول عمر، و عمر کریستال، همگی نشان دهنده‌ی سختیهای توسعه‌ی یک ساعت مچی کوارتزی قابل استفاده، هستند.

در اوایل دهه 1970 ساعت سازان در ژاپن و سوییس این مشکلات چالش برانگیز را حل کردند و اولین ساعتهای قابل استفاده که از حرکت کوارتزی استفاده میکردند به مردم معرفی شدند. شاید امروزه عجیب به نظر برسد اما این ساعتهای کوارتزی اولیه، فوق العاده لوکس و بسیار گرانتر از ساعتهای مکانیکی موجود در آن زمان بودند.

اختراع مدار یکپارچه قیمت ساعتهای کوارتزی را به شدت پایین آورد، و این زیاد قبل از آن نبود که ساعتهای ارزانتر همان ساعتهای راحت تر بودند. محبوبیت ساعتهای کوارتزی زیاد شد و انقلاب کوارتزی در واقع صنعت سنتی ساعت را به طور کامل در دهه 1970 از میان برداشت . بین سالهای 1970 و 1983 تعداد ساعت سازانی که در سوییس کار میکردند از 1600 نفر به 600 نفر کاهش یافت.

آنچه صنعت ساعت را حفظ کرد درک این موضوع بود که پوشیدن ساعت مچی دیگر فقط برای مشاهده‌ی زمان نیست. ساعتها به زیورآلات مد تبدیل شدند و درخواست روزافزون برای طراحیهای جدید و شیک، برندهایی مانند Eterna را بر آن داشت تا با ساخت ساعتهای مکانیکی و کوارتزی در طیف قیمتی وسیع، رشد کنند.

امروزه پوشیدن یک ساعت بسیار سلیقه ای و وابسته به سبک زندگی است. ساعتهای کوارتزی به خصوص نگه‌داشتن زمان را به صورت همگانی دراوردند. این عجایب تکنولوژی تا حدی ارزان هستند که عملا هرکسی میتواند ساعتی دست کند که تا چندین ثانیه در یک ماه دقیق است . این هنوز هم مقدار زیادی فضا برای سلیقه و تنوع باقی میگذارد. ساعتهای کوارتزی هستند که زیر ده دلار به فروش میرسند و انواعی هم هستند که بیش از یک میلیون دلار قیمت دارند. پلاستیک یا الماس، تولید انبوه یا یک منحصر به فرد؛ انتخاب به کلی با شماست.

 

ساعت های مکانیکی

وقتی ساعت های کوارتز اولین بار در سال 1960 معرفی شدند، برخی افراد فکر کردند که ساعت های مکانیکی قدیمی منسوخ شده اند. در واقع برخلاف انچه که رخ داد. در سال های اخیر ساعت های مکانیکی مقاومت قابل توجهی داشتند. امروزه طراحی های مکانیکی جدید در باسل ورلد هرساله ارائه می شوند و مصرف کنندگان هرگز انتخاب بهتر از ساعت های قوی افسانه ای برای انتخاب ندارند.

اساسا همه ساعت های مکانیکی بخش های داخلی مشابهی دارند و به روش مشابهی کار می کنند. فنر اصلی ، حلقه ای نیرومند شده است. این فنر به جسمی استوانه ای متصل می شود که به چرخ دنده های استوانه ای و کوچک متصل میگردد و دور دسته ها می چرخد. سرعت این چرخ دنده با متعادل سازی نوسان کنترل می شوند که مکانیزم گریز و حرکت دنده و افزایش دقیق ان را نشان می دهد. این حرکت به دسته ها اجازه می دهند که زمان درست را در صفحه عقربه دار نشان دهند که معمولا 24 ساعته می باشد . مکانیزم حرکت صدای آشنای تیک را در هر ساعت مکانیکی ایجاد می کند.

هرچند این اصول برای حرکت همه ساعت های مکانیکی امروزی مشابه می باشد.

یکی از محبوب ترین پیچیدگی های ساعت، مکانیزم خود سیم پیچی است که محرک اصلی است  و در ساعت های اتوماتیک با استفاده از حرکت های مچ فرد پیچیده می شود. پیچیدگی های محبوب دیگر شامل تقویم ها،آلارم ها و شاخص های تبدیل نیرو می باشند. نمونه های بیشتر پیچیدگی های مکانیکی شامل مکانیزم های تکراری می شود که ساعت می تواند در هر یک ساعت در تماس با دکمه و مکانیزم های توربیلون صدای سنج ایجاد کند که چرخ دنده ها را در قفسه چرخشی خاص با نیروی گرانشی روبرو کرده و منجر به عدم دقت زمانی خواهد شد.

در مجموع همه ساعت های مکانیکی از یاتاقان های نگین دار استفاده می کنند تا بتوانند اصطکاک بوجود آمده با حرکت بخش های مکانیکی را کاهش دهد . محبوب ترین سازندگان ساعت از قبیل فورتیس، لوئیس، ارارد و فراگامو هستند که هر دو مدل کوارتز و مکانیکی را می سازند. هر دو نوع طرفدار های خودش را دارد و کارشان خوب است. هرچند طراحی اصلی ساعت های مکانیکی 300 ساله است این پیچیدگی ها مثل پیچیدگی های قبلی بوده و همیشه به این صورت خواهند بود .

 

ساعت‌های کرنوگراف

کرنوگراف رایج‌ترین و قابل‌تشخیص‌ترین پیچیدگی ساعت می‌باشند. یک ساعت کرنوگراف ابزاری ارزشمند است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا بازه‌ی وسیعی از رویدادها مانند دوچرخه‌سواری یا مسابقات ماشین‌سواری را زمانبندی نماید. یک ساعت با عملکرد کرنوگراف معمولاً دارای یک عقربه‌ی دوم جاروبکی مستقل می‌باشد که به صورت مرکزی سوار شده و می‌تواند با فشار دادن فشاردهنده‌های ساعت شروع کند، توقف نماید یا به صفر بازگردد. ساعت‌های کرنوگراف دارای بازه‌ای از مدل‌های کرنومتری ساده تا ساعت‌هایی با صفحات مدرج جانبی متعدد می‌باشد که ثانیه‌ها، دقیقه‌ها، ساعت‌ها یا دهم‌های ثانیه‌ها را اندازه می‌گیرند.

ساعت‌های کرنوگراف دارای سابقه‌ی تصویری و طولانی می‌باشند. بسیاری از طرفداران کرنوگراف‌های روزانه‌ی مدرن احتمالاً این را ندانند که اولین کرنوگراف اختراع شد تا موردپسند شاه فرانسه، لویی هجدهم واقع شود. شاه بسیار به مسابقات اسب‌دوانی علاقمند بود و می‌خواست دقیقاً بداند که هر مسابقه چقدر طول می‌کشد. در سال 1821، او به ساعت‌ساز سلطنتی نیکولاس ریزک این مأموریت را داد که یک گاه‌شمار اختراع کند که توجه علاقمندان به ساعت در هرجایی را بخود جلب نماید.

کرنوگراف ریزک به سرعت توسط ساعت‌سازان دیگر مورد تصحیح واقع شد و زمان زیادی طول نکشید که شما شروع به دیدن ساعت‌های کرنوگرافی نمودید که همه‌چیز از مسابقات شنا تا سرعت موشک‌ها را زمانبندی می‌نمایند. احتمالاً معروف‌ترین کاربردهای یک کرنوگراف مدرن مأموریت‌های تاریخی آپولو به ماه بود. ناسا برای هر فضانورد یک کرنوگراف کاملاً کاربردی تهیه نمود و این گاه‌شمارها اغلب نقش مهمی در مأموریت‌های مربوط به ماه ایفا نمودند. برای مثال هنگامی که یک انفجار در مدول سرویس آپولو 13 را تخریب نمود، فضانورد جک سویگرت از کرنوگراف خود استفاده نمود تا یک مانور میان دوره‌ای 14 ثانیه‌ای بحرانی را زمانبندی نمود که به خدمه این امکان را داد که سالم به زمین برگردند.

امروزه، هر ساعت‌ساز اصلی حداقل یک مدل کرنوگراف می‌سازد. برخی تولیدکننده‌های اصلی مانند فورتیس دارای مجموعه‌های کاملی از این گاه‌شمارهای تطبیق‌پذیر هستند که اغلب توسط صفحات مدرج جانبی متعددی که فواصل مشخص را اندازه می‌گیرند مشخص شده‌اند. ساعت‌های کرنوگراف مدرن امروزه در مدل‌های مکانیکی اتوماتیک و دستی به همراه بازه‌ی وسیعی از نسخه‌های کوارتز و دیجیتال در دسترس می‌باشند.

درواقع صدها حق امتیاز به ساعت‌سازهای بااستعداد برای ارتقا دادن و تصحیح نمودن این دستگاه زمانبندی پیچیده و مرسوم داده شده است. ساعت‌های کرنوگراف فعلی دربرگیرنده‌ی کرنوگراف‌های تقویمی، کرنوگراف‌های ثانیه‌ای، کرنوگراف‌های بازگشتی، کرنوگراف‌های تنظیم کننده، کرنوگراف‌های دوگانه، کرنوگراف‌های سرعت‌سنج، کرنوگراف‌های مسافت‌سنج و موارد متعدد دیگر می‌باشند. کرنوگراف‌های دریانوردی نیز وجود دارند که امواج را محاسبه می‌نمایند؛ مانند کرنوگراف‌های دکتری که ضربان قلب و سطوح تنفس بیمار را ثبت می‌نمایند.

همچنان که افراد به زمانبندی و اندازه‌گیری رویدادها ادامه دهند، نیاز به ساعت‌های کرنوگراف وجود خواهد داشت. این قطعات زمانی نمادین با طراحان معروفی وارد دنیای مد شده‌اند که اغلب دربرگیرنده‌ی کرنوگراف‌های مدگرایانه در مجموعه‌هایشان می‌باشند. کرنوگراف قطعاً از روزهایی که فقط برای افراد سلطنتی حفظ می‌شد مسیر زیادی طی نموده است. احتمال این وجود دارد که شما در حال حاضر یک کرنوگراف به دست کرده باشید.

 

 

ساعت های فشن

فشن نشان دهنده سبک های محبوب روز و پیشرو سبک های آتی است. اهمیت دادن به مد در قرن 21 بیشتر از تظاهر می باشد. مد باعث می شود تیپ افراد مشخص شود. حتی کسی که از مد پیروی نمی کند به ناچار در مورد مد نظر می دهد: مثلا، آن مد هست یا نیست و سبک شخصیتی شما را نشان می دهد و از طریق مدل مو یا تتو، کیف دستی یا ساعت مچی که استفاده می کنید تیپ شما نشان داده می شود.

مد همچنین مفهوم دینامیک ارتباط، هماهنگ کننده در برخی موارد، باعث اختلاف نظر در دیگران ولی همیشه ذهنی و جاری می باشد. آنچه در یک دهه نامناسب و بد تلقی می شود ممکن است در دهه دیگری خیلی مناسب و مدروز باشد. در این زمینه مد به شما اجازه می دهد که با ان همراه شده یا در برابرش مقاومت کنید. مد یکی از خاص ترین شکل های دوره است و برای لوازم جانبی مانند ساعت های فشن درست می باشد.

ساعت فشن چیست؟

انصافا هر ساعتی ممکن است فشن باشد چون هر ساعتی چیزی در مورد پوشش ان و استایل آن نشان می دهد- ولی هدف ساعت فشن (علاوه بر زمان سنجی) داشتن ظاهری مناسب نیز است.

انتخاب تصمیمی از لحاظ زیبایی شناسی می باشد که در مورد ساعت بصری می باشد علاوه بر این به این نکته نیز باید توجه داشت که از تکنولوژی قدیمی استفاده شده یا توانایی نشان دادن زمان دقیق در 100 سال بدون تنظیم را دارد. چیزی که ساعت های فشن را با ساعت های قدیمی متفاوت می کند تنوع، سرعت و قیمت پایین تر آن است.

مثل لباس، جواهرات و تجهیزات جانبی فشن دیگر، ساعت های فشن سبک های محبوب دارد و همچنین سلایق فردی را از هم متمایز می سازد. انواع خاصی از ساعت ها متناسب با موارد خاصی می باشد و سبک های آن با هر حالتی از جدی گرفته تا شاد و خوشحال و با هر نوع لباسی هماهنگ می شود. ترکیب های احتمالی مواد، رنگ ها، شکل ها، ساختارها و تزئینات نامشخص هستند و توان مالی آنها را نشان می دهد که تبدیل به بازی برای مردم شده که داشتن چند ساعت فشن مهم می باشد.

ساعت های فشن: حامیان جنس های مشابه

آنچه برای پوشش درست است لزوما در مورد ساعت صدق نمی کند. خانم ها تنوع بیشتری در آنچه می پوشند و سبک پوشش خودشان دارند که در مقابل اقایان تا حدی محدود هستند. این پیرو ان است که خانم ها باید تنوع بیشتری در لوازم جانبی خودشان نیز داشته باشند ولی وقتی نوبت ساعت فشن می شود، برندها انواع متنوعی از ساعت های مردانه مثل ساعت های زنانه را ارائه می دهند. این به دلیل این واقعیت است که مردان نسبت به 30 سال گذشته خیلی بیشتر پیرو مد هستند و لوازم جانبی کمتری را نسبت به مردانی که تنوع بیشتری در انتخاب ساعت دارند انتخاب می کنند چون ممکن است بخشی از تزئیناتی باشد که استفاده می کنند. 

برندهای ساعت فشن

امروزه تقریبا هر برند فشن مجموعه ای از ساعت ها را ارائه می دهد. برندهایی وجود دارند که ساعت ها را منحصر به فرد می سازد. مجموعه گروه Gevril برندهای ساعت فشن است که شامل هر دو نوع می شود. در این مجموعه ها تعدادی از بهترین ساعت های فشن برای خانم ها و اقایان وجود دارد.

در مقابل برای مثال جناح راک اند رول خانه مد معروف ایتالیا ورساچه و افتخار طراح و صاحب برچسب دوناتلا ورساچه می باشد. در مقابل ساعت ها عمدتا برای خانم ها طراحی شده ولی مجموعه آن شامل مدل های مناسب برای آقایان است که برای هر دو جنس مناسب می باشد. فقط کاوالی ردیف لوازم جانبی را از طراح ایتالیایی معروف به روبرتو کاوالی مجموعه ای مناسب برای هر دو جنس ارائه می دهد. فقط ساعت های کاوالی فشن و پرانرژی و ترکیب منسجمی از مهارت و جوانی هستند.

برندی با فراوانی ساعت های فشن برای خانم ها و اقایان ورساچه است. ساعت ها از این برند مد افسانه ای تا حد زیادی برای اصلاح طرح کلی ان استفاده می کند. در اینجا ساعت ها با نت های اولیه زده می شوند، ساعت های ورساچه اهنگ می زنند. ساعت های ورساچه ساخت سوئیس هستند و از کوارتز ساخت سوئیس و حرکت های مکانیکی ان استفاده می کنند. برند دیگری با محبوبیت جهانی گلام راک می باشد. یک بار دیگر با تصوری ایتالیایی با طراحی های مشترک با انریکو مارگاریتلی و ایزابل مائوجین همراه می شویم که روش ابداعی ذوق سبک زندگی میامی را نشان می دهد. گلام راک ساعت های ساخت سوئیس را با قیمت های مناسب و تلاش زیادش برای لوکس بودن را ارائه می دهد. برای پیشرفت نکردن، بازوی ساعت طراحی فلورانس بزرگ شکل می گیرد که فراگامو اصلاح های مشابهی در ساعت ها مانند کفش هایش اعمال می کند. این برند ساعت فشنی است که به سرعت در قلمرو لوکس بودن، با ساعت های ساخت سوئیس که رقیب خیلی از حریفان لوکس هستند، پیش می رود.

 برندهای ساعت فشن گروه Gevril شامل برندهای جدیدتری مثل گاتیونونی می شود که مجموعه پلانتاریوم با الهام از طراحی لئوناردو داوینچی و جوئیسا شکل می گیرد که شرکتی سوئیسی است که ساعت های فشن برای خانم ها تولید می کند- ساعتهایی معروف به خاطر کریستال های چند وجهی منحصر به فرد آنها. برای ساعت هایی که غیرعادی هستند Gevril دارای برند GV2 ساعت های ساخت سوئیس است که مجموعه نامناسبی برای ساعت های مردانه مثل مجموعه ساعت های زنانه می باشد.

برندهای دیگر در رنک محبوبیت بالایی قرار دارند. وایسروی مثلا مجموعه فرناندو آلونسو را دارد که ردیفی از ساعت های فشن برای اقایان است که مطمئنا اتشی در قلب هر رقیب مشتاقی روشن می سازد. صحبت از نمونه های اسپورت هارکس برند ایتالیایی است که اخیرا بیست و پنجمین سالگرد آن را جشن گرفته اند چندین ساعت بزرگ و دراماتیک در مجموعه های زیاد ان وجود دارد. در میان این برندها که منحصر به فرد هستند کایبر را در نظر بگیرید که ساعت های فشن را برای مردان با سبک زندگی فعال می سازد یا جوهان اریک برندی که مینیمالیست اسکاندیناوی ارائه می کند به خوبی ترکیب و تطبیق می یابد. هاش پوپیز برندی که برخی برای کفش های غیر رسمی انتخاب می کنند از 1950 ساخته شده و مجموعه کفش های مختلف با سبک ساده مشابه آنها را مشخص می سازند. مانند کالیبر و جوهان اریک، رودیگر برند دیگری است که ساعت های منحصر به فردی دارد با این تفاوت که برند رودیگر متمرکز بر سبک المانی می باشد.

 

 

لوکس برای همه

تکنولوژی جدید در صنعت مد در قرن بیستم رشد می کند و خاص ترین ویژگی آن تکثیر ساعت های فشن و برندهای ساعت های مد امروزی می باشد. اول، پیشرفت های فنی در ماشین الات مورد نیاز برای قالب گیری و اسیاب کردن پلیمر مصنوعی (مثل پلاستیک) و مواد دیگر می باشد که به معنی این است که طراحان ساعت دسترسی به امکانات و ترکیبات محدود دارند. دوم دسترسی و توان مالی توسعه کوارتز یعنی اینکه خطوط تولید موتورهای ساعت در حال اماده سازی می باشند. نهایتا محبوبیت کلی و توسعه ساعت های فشن در هیچ بخش کوچکی از نام تجاری قرار نمی گیرد که توسط اینترنت رشد یابد. در کل ترکیب مهارت، کارایی و دسترسی اقتصادی انتخاب های مقرون به صرفه ای را در اختیار مردم قرار می دهد.  

کیفیت سوئیس

خریدار در زمان انتخاب ساعت فشنباید دقت کند و جایی که ساعت ساخته شده را بررسی کند. ساعت های ساعت سوئیس با کیفیت بوده و بنابراین منافع خاصی در ساعت های ساخت کشورهایی مثل چین دارد که تولید کننده صدها از میلیون ها ساعت تولیدی در سال می باشد. ساعت های ساخت سوئیس با اینکه گران تر هستند ولی کیفیت بهتری دارند البته شرکتهای چینی نیز وجود دارند که دارای کیفیت مطلوبی می باشند .

فشن یک رسانه است- پیام شما چیست؟

مردم ساعت های فشن را به دلایل زیادی انتخاب می کنند ولی معمولا به خاطر ظاهر انها و احساسی که در افراد ایجاد می کنند است. برخی مواقع تاثیر ساده ای برای رنگ خاصی وجود دارد؛ بار دیگر ابراز نگرش آن می باشد ولی به هر دلیلی که هست انتخاب همیشه اشاره به این دارد که انها چه نوع افرادی هستند.

بنابراین ادامه دهید و خودتان را نشان دهید: انتخاب ساعت شما و مشخص شدن سبک شما.

 

ساعت‌های صفحه بزرگ

ساعت‌های صفحه بزرگ وارد بازار شده‌اند. حالا که ساعت مچی به یک قسمت مهم از مد تبدیل شده است، ابعاد و اندازه هم به میزان رنگ، نوع و انتخاب مواد هنگام انتخاب یک ساعت اهمیت پیدا کرده‌اند. مردم ساعتهای بزرگتر را برای دلایل مختلفی می‌ پوشند . برای شروع، خانمها و آقایان این روزها بیشتر لباسهای غیر رسمی به تن میکنند. وقتی شما جین ، بلوزهای Polo و کفش کتانی میپوشید، قاعدتا مایلید که ساعتی مشابه نیز به دست بیندازید. به دلیل سبک لباس پوشیدن غیررسمی امروزی، محبوبیت ساعتهای غواصی، زمان سنجها، ساعتهای خلبانی، و سایر انواع ساعتهای ورزشی به شدت زیاد شده است. این ساعتهای ورزشی همیشه از ساعتهای رسمی بزرگتر بودند، و اکنون هم بیشتر محبوب شده‌اند.

دلیل دیگری نیز برای محبوبیت این ساعتهای صفحه بزرگ وجود دارد. وقتی خانمها شروع به استفاده از ساعتهای مردانه به عنوان یک مد کردند، باعث شد که مردها به دنبال چیزی حتی بزرگتر از نمونه‌های قبلی باشند. مردهای کمی بودند که بخواهند خانمها را با ساعتی بزرگتر از ساعت خودشان ببینند. برای رسیدن به هدف ظاهری با ابهت‌تر و مردانه‌تر، ساعت‌های خیلی بزرگ به وجود آمدند. مردهایی که معمولا از ساعتهایی با قطر 40-36 میلیمتر استفاده میکردند، با استفاده از مدلهای کمی بزرگتر با قطر 42-39 میلیمتر، احساس راحتی بیشتری میکردند. امروزه یک ساعت 42 میلیمتری عادی به نظر میرسد و بسیاری از انواع محبوب حتی بزرگتر هم هستند.

 آقایان و خانمها عاشق ساعتهای بزرگ امروزی شده‌اند. برترین طراحان مانند Versace مدلهای بزرگنماتری با مدلهای پررنگ و بزرگی مانند Versace V-Race را معروف کردند. ساعت‌سازان معروف مانند Fortis در حال حاضر طراحیهای بسیار پیچیده و گران قیمت خود را در ابعاد بزرگتر، در ویترین خود به نمایش میگذارند، مانند مدل جدید تاثیرگذارشان، نسخه محدود 43 میلیمتری F-43 Flieger .

برندهای زیادی مانند Haurex و GV2 امروزه ساعتهایی به بزرگی 50 میلیمتر میفروشند، و سایر برندها مانند Haemmer آلمانی فقط ساعتهای بزرگ می‌فروشند. Haemmer خود را "برندی برای ساعتهای خیلی بزرگ" مینامد و هزاران مدل ساعت مردانه‌ی 50 میلیمتری و تعداد برابری ساعت خیلی بزرگ زنانه، برای انتخاب ارائه میدهد.

در دنیای امروزیِ بیان فردیت و انتخابهای روش زندگی، همیشه جایی برای ساعتهای بزرگ هست. زمان‌سنجهای غول‌پیکر راه موثر جدیدی برای نشان دادن خود به جهان و اینکه شما بزرگ زندگی میکنید، ارائه میدهند. مواد سبک وزن با تکنولوژی پیشرفته مانند تیتانیوم و فیبر کربن این امکان را فراهم میکنند که حتی ساعتهای بزرگتری هم در آینده ساخته شوند. این ساعتها چقدر بزرگ خواهند بود؟ فقط زمان میتواند پاسخگو باشد.

 

ساعت های شیک زوجین برای زن یا مرد

برای بسیاری از زوجین، تبادل حلقه های عروسی اولین لحظه از تطبیق دادن پوشش یا جواهرات هماهنگ است. اما سنت "مرد یا زن" نه جدید است و نه به ازدواج محدود شده است. زوجین دارای پوشیدنی ها و لوازم پوشیدنی هماهنگ به اشتراک گذاشته شده طولانی بعنوان یکی از راههای بیشماری هستند که در این شیوه آنها ظاهراً رابطه خود را جشن می گیرند و خاطره انگیز می کنند.

یک سنت داشتن داشتن تطبیق یا یادگاریهای مربوطه است، از کیف جواهرات باارزش گرفته تا گوشی های سرگرم کننده و دیگر اشیای شخصی را در بر می گیرد. برای برخی افراد، خالکوبی های هماهنگ دائمی یک نماد نهایی از عشق فناناپذیر را نشان می دهد. برای اکثر افراد، به اشتراک گذاشتن جواهرات یکسان محبوب تریم عادت همراه با جفت ساعت یکسان در میان مد روزترین عادات قرار دارند.

ساعت های زوجین در دو دسته نوعی قرار می گیرند: تطبیقی و مکمل. ساعت های تطبیقی تقریباً مشابه هم هستند به جز اندازه آنها و جزییات کم برای تمایز بین "آقا" و "خانم" هستند. از طرف دیگر، ساعت های مکمل دو ساعت از خانواده یکسان در نسخه های "مردانه" و "زنانه" هستند؛ ممکن است این نوع ساعت ها از نظر رنگ و تزیین کاملاً با یکدیگر متفاوت باشند، اما آنها دارای شکل کلی مشابه هستند.

طبیعتاً، ساعت های زوجین بعنوان نمادهای لذت بخش از عشق ابدی عمل می کنند و بنابراین یک ایده هدیه فوق العاده برای نشان گذاری یک سالگرد یا دیگر حالت های خاص هستند. در اینجا برخی مثال های برگزیده از ساعت های مدرن زوجین آمده اند.

جفت 1898 Ferragamo

یک نمونه عالی از تطبیق ساعت عای زوجین، کلکسیون جفت 1898 Ferragamo است. اسم آن گویای همه چیز است- این ساعت ها به طور خاص برای یک جفت طراحی شده اند. هر نوع در کلکسیون دارای دو ساعت تقریباً یکسان است، یکی 40mm و دیگری 33mm است. نسخه ای با شماره گیر آفتابی آبی به طور خاص با ترکیب طلای IP و فولاد ضدزنگ بر روی بدنه و دستبند همراه است. نسخه زنانه کوچکتر دارای الماس های الحاقی بر روی حلقه بالای قلاب شکل است، که یک احساس از برازندگی زنانه را نمایان می سازد.

 Ferragamo F-80 و F-80 زنانه

برای آن دسته از زوجینی که بجای تطبیق پذیری، هماهنگی را ترجیح می دهند، Ferragamo مدل های "زنانه ومردانه" را در پر فروشترین کلکسیون F-80 قرار داده است. F-80 مردانه 44mm است. یک نوع دارای بدنه فولاد ضد زنگ با یک صفحه سیاه و بند پلاستیکی سیاه همراه با پیچ های طلای IP متضاد بر روی قاب و تاج و تکه های طلایی بر روی شماره گیر است. نسخه های F-80 زنانه 33mm شکل کلی مدلهای مردانه را به اشتراک می گذارند اما ترکیبیاتی شیک از رنگ و تکه های ظریف را به کار می گیرند. برای مثال، الگوی گلدار بر روی صفحه همچنین بر روی بند پلاستیکی و یک مدل شامل ویژگی های شاخص الماس نیز دیده می شوند.

گاه سنج ورساچه  Dylos و Dylos زنانه

علاوه بر کیفیت ساخت سوییس، گاه سنج ورساچه  Dylos برای بدنه آن و دیگر عناصر هشت وجهی شامل تاج، الگوی پیش زمینه بر روی شماره گیر و حتی زیرشماره گیر هشت وجهی آن مشهور است. گاه سنج اسپورت مردانه Dylos یک ورساچه ناب 44mm است، که با کلیدهای یونانی بهم پیوسته بر روی دستبند و لوگو سر Medusa مشهور، تکمیل می شود.  نسخه دو نوایی[1] ( طلای IP و فولاد ضد زنگ) دارای خودنمایی غیرقابل انکار است. در نسخه 35mm، مکمل Dylos زنانه نسبتاً کوچکتر است اما در ظاهر بدنه هشت وجهی و طرح شماره گیر آن با نسخه مردانه مشابه است. مدل های زنانه Dylos دارای ویژگی های تزیینات بیشتر مانند شکل هرمی عقربه ساعت و بند چرمی رنگی آنها هستند.

ورساچه Apollo و Dafne

تصورات و اسطورشناسی های یونانی نقش مهمی در طراحی ساعت های ورساچه ایفا می کنند. کلکسیون ساعت Apollo و Dafne یکی از قصیده های یونانی به همین نام است، که تلاطمی از تمثیل شهوت در برابر عفاف است. به مانند دیگر ساعت های تطبیقی زوجین، این سری ها دارای نسخه های بزرگ (Apollo) و کوچک (Dafne) هستند که تقریباً ساعت های مشابهی هستند. تشابهات شامل حاشیه های جلاکشیده شده صاف، صفحه با الگوی آفتابی، و اعداد رومی است. تفاوت های ظریف اغلب در طراحی صفحه نمایان می شوند، و Apollo دارای یک عملکرد تاریخ است که در Dafne تنها زمان است.

Versus Osaka و Kyoto

نوع Versus برای نامنظمی آنها مشهور هستند. ساعت های Osaka و Kyoto به صورت یک سری ساعت زوجین طراحی شدند. بدنه Kyoto برای مردان مربعی است در حالیکه بدنه Osaka برای زنان دایره ای است. هر دوی این ساعت ها از یک سیستم دیسک های چرخشی برای گفتن ساعت همراه با ساعت کنونی و دقایق به صف شده در یک پنجره در ساعت 9 است. همچنین رنگ ها آنها را از هم جدا می سازند: Kyoto مشکی و بنفش بر روی بند پلاستیکی مشکی سوار شده است، درحالیکه Osaka سفید است و دارای رنگ صورتی تیره بر روی دستبند پلاستیکی صورتی است. در سبک Versus واقعی، هر کدام تشریحی از فردیت است.

ساعت های زوجین به مردم اجازه می دهند تا بدون تطبیق پذیری آشکار خود را هماهنگ بکنند؛ این ساعت ها روش های ظریف و شخصی برای انتقال تفکیک ناپذیری هستند و بسیار زیباتر از باند عروسی هستند، اما به همان اندازه برازنده تر نیستند. یک جفت خوب از ساعت های تطبیقی یا مکمل، لوازم فرعی برای زوجین را فراهم می آورد که می توانند هر روز آنها را بپوشند، و نه خیلی عجیب و نه بسیار آشکار هستند. ساعت های زوجین برای شما و فرد خاص در زندگی شما را دفعه بعدی که شما می خواهید یک موقعیت خاص یا سالگرد را نشان گذاری بکنید را در نظر بگیرید.

 

 

 

ساعت‌های اتوماتیک

ساعت‌های اتوماتیک که عموماً به عنوان ساعت‌های خودکوک شناخته شده می‌باشند امروزه جزء رایج‌ترین ساعت‌های مکانیکی می‌باشند. ساعت‌های اتوماتیک مدرن از حرکت طبیعی بازوی پوشنده استفاده می‌کنند تا یک روتور شبه‌حلقوی را بچرخانند که فنراصلی ساعت را کوک می‌کند و ضرورت کوک کردن دستی را از بین می‌برد. از آنجا که یک ساعت مچی با کوک کامل معمولاً انرژی کافی برای کار کردن به مدت دو روز را ذخیره می‌کند، اکثر ساعت‌های اتوماتیک در حین شب، حتی در حالت ایستا نیز کار خواهند کرد. در نتیجه، با کیفیت‌ترین ساعت‌های اتوماتیک تقریباً به صورت نامحدود بدون نیاز به باتری یا انرژی خارجی به کار کردن ادامه خواهند داد.

 

اولین ساعت مچی اتوماتیک

کمپانی ساعت رولکس با طراحی جان هاروود در سال 1930 ارتقا یافت، یک وزن شبه حلقوی که روی مرکز سوار شده را جایگزین نمود که می‌توانست 360 درجه به صورت کامل بچرخد، که این بواسطه‌ی کوک کننده‌ی ضربه‌گیر مفصلی هاروود میسر بود. این طراحی که ابتدا در مدل Rolex Oyster Perpetual مشاهده شد، بسیار مشابه با مکانیزم بکاررفته در اکثر ساعت‌های اتوماتیک امروزی بود.

مزایای بسیاری در ساعت خودکوک مدرن امروزه وجود دارند. طراحی‌های فعلی از یک دستگاه شاه‌فنر لغزنده استفاده می‌کنند که پس از کوک کردن با یک روتور چرخشی، از شکستن شاه‌فنر جلوگیری می‌نماید و به این ترتیب از کوک کردن اجتناب می‌نمایند. از آنجا که ساعت‌های اتوماتیک امروزی به مدت 35 ساعت به صورت خودکار کار خواهند نمود، می‌توانند به عنوان دستگاه‌های حرکتی دائمی که روی مچ‌های صاحبان خود بسته شده‌اند درنظرگرفته شوند.

در سال‌های اخیر ساعت‌های اتوماتیک کوارتز نیز توسعه یافته‌اند. این طراحی‌ها از یک وزن چرخشی برای چرخاندن یک ژنراتور الکترونیکی کوچک استفاده می‌کنند که یک خازن را شارژ نموده و به حرکت کوارتز انرژی می‌دهد. ساعت‌های اتوماتیک کوارتز بدون نیاز به باتری، دقت یک کوارتز را مهیا می‌نمایند.

 

ساعت‌های اتوماتیک امروزی

فراوانی عالی امروزی ساعت‌های اتوماتیک آن‌ها را تبدیل به علاقمندی هواداران ساعت برای سال‌های آینده نموده است. ساعت‌های اتوماتیک مدرن بی‌نهایت دقیق، قابل اعتماد و مهم‌تر از همه بسیار جالب می‌باشند. شما هنگامی که می‌توانید ساعت خود را برعکس کنید، از شیشه‌ی عقب درون آن را مشاهده کنید و یک دنیای مینیاتوری از جاذبه‌ی مکانیکی که روی مچ شما سخت کار می‌کند را می‌بینید هرگز خسته نخواهید شد.

 

ساعتهای کوارتزی

در صنعت ساعت سازی، تاریخچه‌ی ساعتهای کوارتز بسیار مختصر است. بعد از سال 1928 بود که دانشمندان در آزمایشگاههای Bell متوجه شدند که یک کریستال مرتعش کوارتز میتواند بیش از هر چیزی که تاکنون استفاده میشده، سیگنال مرجع دقیقی برای تنظیم ساعتها تولید کند.

طی ده سال بعد، نوسانگرهای کوارتزی کم‌کم به عنوان استانداردهای مرجع جایگزین ساعتهای دارای تنظیم کننده‌ی پاندولی شدند. اما حدود سی سال زمان برد تا این تکنولوژی به اندازه کافی کوچک و مقرون به صرفه شود تا ساعتهای کوارتزی قابل استفاده شوند. آوردن نوسانگر کریستالی به ساعت مچی یک کاری بسیار سخت بود و بسیاری ساعتهای کوارتزی را یکی از بزرگترین دستاوردهای تکنولوژیکی زمان حاضر میدادند. اندازه فیزیکی، هزینه، عمر باتری، طول عمر، و عمر کریستال، همگی نشان دهنده‌ی سختیهای توسعه‌ی یک ساعت مچی کوارتزی قابل استفاده، هستند.

در اوایل دهه 1970 ساعت سازان در ژاپن و سوییس این مشکلات چالش برانگیز را حل کردند و اولین ساعتهای قابل استفاده که از حرکت کوارتزی استفاده میکردند به مردم معرفی شدند. شاید امروزه عجیب به نظر برسد اما این ساعتهای کوارتزی اولیه، فوق العاده لوکس و بسیار گرانتر از ساعتهای مکانیکی موجود در آن زمان بودند.

اختراع مدار یکپارچه قیمت ساعتهای کوارتزی را به شدت پایین آورد، و این زیاد قبل از آن نبود که ساعتهای ارزانتر همان ساعتهای راحت تر بودند. محبوبیت ساعتهای کوارتزی زیاد شد و انقلاب کوارتزی در واقع صنعت سنتی ساعت را به طور کامل در دهه 1970 از میان برداشت . بین سالهای 1970 و 1983 تعداد ساعت سازانی که در سوییس کار میکردند از 1600 نفر به 600 نفر کاهش یافت.

آنچه صنعت ساعت را حفظ کرد درک این موضوع بود که پوشیدن ساعت مچی دیگر فقط برای مشاهده‌ی زمان نیست. ساعتها به زیورآلات مد تبدیل شدند و درخواست روزافزون برای طراحیهای جدید و شیک، برندهایی مانند Eterna را بر آن داشت تا با ساخت ساعتهای مکانیکی و کوارتزی در طیف قیمتی وسیع، رشد کنند.

امروزه پوشیدن یک ساعت بسیار سلیقه ای و وابسته به سبک زندگی است. ساعتهای کوارتزی به خصوص نگه‌داشتن زمان را به صورت همگانی دراوردند. این عجایب تکنولوژی تا حدی ارزان هستند که عملا هرکسی میتواند ساعتی دست کند که تا چندین ثانیه در یک ماه دقیق است . این هنوز هم مقدار زیادی فضا برای سلیقه و تنوع باقی میگذارد. ساعتهای کوارتزی هستند که زیر ده دلار به فروش میرسند و انواعی هم هستند که بیش از یک میلیون دلار قیمت دارند. پلاستیک یا الماس، تولید انبوه یا یک منحصر به فرد؛ انتخاب به کلی با شماست.

 

ساعت های مکانیکی

وقتی ساعت های کوارتز اولین بار در سال 1960 معرفی شدند، برخی افراد فکر کردند که ساعت های مکانیکی قدیمی منسوخ شده اند. در واقع برخلاف انچه که رخ داد. در سال های اخیر ساعت های مکانیکی مقاومت قابل توجهی داشتند. امروزه طراحی های مکانیکی جدید در باسل ورلد هرساله ارائه می شوند و مصرف کنندگان هرگز انتخاب بهتر از ساعت های قوی افسانه ای برای انتخاب ندارند.

اساسا همه ساعت های مکانیکی بخش های داخلی مشابهی دارند و به روش مشابهی کار می کنند. فنر اصلی ، حلقه ای نیرومند شده است. این فنر به جسمی استوانه ای متصل می شود که به چرخ دنده های استوانه ای و کوچک متصل میگردد و دور دسته ها می چرخد. سرعت این چرخ دنده با متعادل سازی نوسان کنترل می شوند که مکانیزم گریز و حرکت دنده و افزایش دقیق ان را نشان می دهد. این حرکت به دسته ها اجازه می دهند که زمان درست را در صفحه عقربه دار نشان دهند که معمولا 24 ساعته می باشد . مکانیزم حرکت صدای آشنای تیک را در هر ساعت مکانیکی ایجاد می کند.

هرچند این اصول برای حرکت همه ساعت های مکانیکی امروزی مشابه می باشد.

یکی از محبوب ترین پیچیدگی های ساعت، مکانیزم خود سیم پیچی است که محرک اصلی است  و در ساعت های اتوماتیک با استفاده از حرکت های مچ فرد پیچیده می شود. پیچیدگی های محبوب دیگر شامل تقویم ها،آلارم ها و شاخص های تبدیل نیرو می باشند. نمونه های بیشتر پیچیدگی های مکانیکی شامل مکانیزم های تکراری می شود که ساعت می تواند در هر یک ساعت در تماس با دکمه و مکانیزم های توربیلون صدای سنج ایجاد کند که چرخ دنده ها را در قفسه چرخشی خاص با نیروی گرانشی روبرو کرده و منجر به عدم دقت زمانی خواهد شد.

در مجموع همه ساعت های مکانیکی از یاتاقان های نگین دار استفاده می کنند تا بتوانند اصطکاک بوجود آمده با حرکت بخش های مکانیکی را کاهش دهد . محبوب ترین سازندگان ساعت از قبیل فورتیس، لوئیس، ارارد و فراگامو هستند که هر دو مدل کوارتز و مکانیکی را می سازند. هر دو نوع طرفدار های خودش را دارد و کارشان خوب است. هرچند طراحی اصلی ساعت های مکانیکی 300 ساله است این پیچیدگی ها مثل پیچیدگی های قبلی بوده و همیشه به این صورت خواهند بود .

 

ساعت‌های کرنوگراف

کرنوگراف رایج‌ترین و قابل‌تشخیص‌ترین پیچیدگی ساعت می‌باشند. یک ساعت کرنوگراف ابزاری ارزشمند است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا بازه‌ی وسیعی از رویدادها مانند دوچرخه‌سواری یا مسابقات ماشین‌سواری را زمانبندی نماید. یک ساعت با عملکرد کرنوگراف معمولاً دارای یک عقربه‌ی دوم جاروبکی مستقل می‌باشد که به صورت مرکزی سوار شده و می‌تواند با فشار دادن فشاردهنده‌های ساعت شروع کند، توقف نماید یا به صفر بازگردد. ساعت‌های کرنوگراف دارای بازه‌ای از مدل‌های کرنومتری ساده تا ساعت‌هایی با صفحات مدرج جانبی متعدد می‌باشد که ثانیه‌ها، دقیقه‌ها، ساعت‌ها یا دهم‌های ثانیه‌ها را اندازه می‌گیرند.

ساعت‌های کرنوگراف دارای سابقه‌ی تصویری و طولانی می‌باشند. بسیاری از طرفداران کرنوگراف‌های روزانه‌ی مدرن احتمالاً این را ندانند که اولین کرنوگراف اختراع شد تا موردپسند شاه فرانسه، لویی هجدهم واقع شود. شاه بسیار به مسابقات اسب‌دوانی علاقمند بود و می‌خواست دقیقاً بداند که هر مسابقه چقدر طول می‌کشد. در سال 1821، او به ساعت‌ساز سلطنتی نیکولاس ریزک این مأموریت را داد که یک گاه‌شمار اختراع کند که توجه علاقمندان به ساعت در هرجایی را بخود جلب نماید.

کرنوگراف ریزک به سرعت توسط ساعت‌سازان دیگر مورد تصحیح واقع شد و زمان زیادی طول نکشید که شما شروع به دیدن ساعت‌های کرنوگرافی نمودید که همه‌چیز از مسابقات شنا تا سرعت موشک‌ها را زمانبندی می‌نمایند. احتمالاً معروف‌ترین کاربردهای یک کرنوگراف مدرن مأموریت‌های تاریخی آپولو به ماه بود. ناسا برای هر فضانورد یک کرنوگراف کاملاً کاربردی تهیه نمود و این گاه‌شمارها اغلب نقش مهمی در مأموریت‌های مربوط به ماه ایفا نمودند. برای مثال هنگامی که یک انفجار در مدول سرویس آپولو 13 را تخریب نمود، فضانورد جک سویگرت از کرنوگراف خود استفاده نمود تا یک مانور میان دوره‌ای 14 ثانیه‌ای بحرانی را زمانبندی نمود که به خدمه این امکان را داد که سالم به زمین برگردند.

امروزه، هر ساعت‌ساز اصلی حداقل یک مدل کرنوگراف می‌سازد. برخی تولیدکننده‌های اصلی مانند فورتیس دارای مجموعه‌های کاملی از این گاه‌شمارهای تطبیق‌پذیر هستند که اغلب توسط صفحات مدرج جانبی متعددی که فواصل مشخص را اندازه می‌گیرند مشخص شده‌اند. ساعت‌های کرنوگراف مدرن امروزه در مدل‌های مکانیکی اتوماتیک و دستی به همراه بازه‌ی وسیعی از نسخه‌های کوارتز و دیجیتال در دسترس می‌باشند.

درواقع صدها حق امتیاز به ساعت‌سازهای بااستعداد برای ارتقا دادن و تصحیح نمودن این دستگاه زمانبندی پیچیده و مرسوم داده شده است. ساعت‌های کرنوگراف فعلی دربرگیرنده‌ی کرنوگراف‌های تقویمی، کرنوگراف‌های ثانیه‌ای، کرنوگراف‌های بازگشتی، کرنوگراف‌های تنظیم کننده، کرنوگراف‌های دوگانه، کرنوگراف‌های سرعت‌سنج، کرنوگراف‌های مسافت‌سنج و موارد متعدد دیگر می‌باشند. کرنوگراف‌های دریانوردی نیز وجود دارند که امواج را محاسبه می‌نمایند؛ مانند کرنوگراف‌های دکتری که ضربان قلب و سطوح تنفس بیمار را ثبت می‌نمایند.

همچنان که افراد به زمانبندی و اندازه‌گیری رویدادها ادامه دهند، نیاز به ساعت‌های کرنوگراف وجود خواهد داشت. این قطعات زمانی نمادین با طراحان معروفی وارد دنیای مد شده‌اند که اغلب دربرگیرنده‌ی کرنوگراف‌های مدگرایانه در مجموعه‌هایشان می‌باشند. کرنوگراف قطعاً از روزهایی که فقط برای افراد سلطنتی حفظ می‌شد مسیر زیادی طی نموده است. احتمال این وجود دارد که شما در حال حاضر یک کرنوگراف به دست کرده باشید.

 

 

ساعت های فشن

فشن نشان دهنده سبک های محبوب روز و پیشرو سبک های آتی است. اهمیت دادن به مد در قرن 21 بیشتر از تظاهر می باشد. مد باعث می شود تیپ افراد مشخص شود. حتی کسی که از مد پیروی نمی کند به ناچار در مورد مد نظر می دهد: مثلا، آن مد هست یا نیست و سبک شخصیتی شما را نشان می دهد و از طریق مدل مو یا تتو، کیف دستی یا ساعت مچی که استفاده می کنید تیپ شما نشان داده می شود.

مد همچنین مفهوم دینامیک ارتباط، هماهنگ کننده در برخی موارد، باعث اختلاف نظر در دیگران ولی همیشه ذهنی و جاری می باشد. آنچه در یک دهه نامناسب و بد تلقی می شود ممکن است در دهه دیگری خیلی مناسب و مدروز باشد. در این زمینه مد به شما اجازه می دهد که با ان همراه شده یا در برابرش مقاومت کنید. مد یکی از خاص ترین شکل های دوره است و برای لوازم جانبی مانند ساعت های فشن درست می باشد.

ساعت فشن چیست؟

انصافا هر ساعتی ممکن است فشن باشد چون هر ساعتی چیزی در مورد پوشش ان و استایل آن نشان می دهد- ولی هدف ساعت فشن (علاوه بر زمان سنجی) داشتن ظاهری مناسب نیز است.

انتخاب تصمیمی از لحاظ زیبایی شناسی می باشد که در مورد ساعت بصری می باشد علاوه بر این به این نکته نیز باید توجه داشت که از تکنولوژی قدیمی استفاده شده یا توانایی نشان دادن زمان دقیق در 100 سال بدون تنظیم را دارد. چیزی که ساعت های فشن را با ساعت های قدیمی متفاوت می کند تنوع، سرعت و قیمت پایین تر آن است.

مثل لباس، جواهرات و تجهیزات جانبی فشن دیگر، ساعت های فشن سبک های محبوب دارد و همچنین سلایق فردی را از هم متمایز می سازد. انواع خاصی از ساعت ها متناسب با موارد خاصی می باشد و سبک های آن با هر حالتی از جدی گرفته تا شاد و خوشحال و با هر نوع لباسی هماهنگ می شود. ترکیب های احتمالی مواد، رنگ ها، شکل ها، ساختارها و تزئینات نامشخص هستند و توان مالی آنها را نشان می دهد که تبدیل به بازی برای مردم شده که داشتن چند ساعت فشن مهم می باشد.

ساعت های فشن: حامیان جنس های مشابه

آنچه برای پوشش درست است لزوما در مورد ساعت صدق نمی کند. خانم ها تنوع بیشتری در آنچه می پوشند و سبک پوشش خودشان دارند که در مقابل اقایان تا حدی محدود هستند. این پیرو ان است که خانم ها باید تنوع بیشتری در لوازم جانبی خودشان نیز داشته باشند ولی وقتی نوبت ساعت فشن می شود، برندها انواع متنوعی از ساعت های مردانه مثل ساعت های زنانه را ارائه می دهند. این به دلیل این واقعیت است که مردان نسبت به 30 سال گذشته خیلی بیشتر پیرو مد هستند و لوازم جانبی کمتری را نسبت به مردانی که تنوع بیشتری در انتخاب ساعت دارند انتخاب می کنند چون ممکن است بخشی از تزئیناتی باشد که استفاده می کنند. 

برندهای ساعت فشن

امروزه تقریبا هر برند فشن مجموعه ای از ساعت ها را ارائه می دهد. برندهایی وجود دارند که ساعت ها را منحصر به فرد می سازد. مجموعه گروه Gevril برندهای ساعت فشن است که شامل هر دو نوع می شود. در این مجموعه ها تعدادی از بهترین ساعت های فشن برای خانم ها و اقایان وجود دارد.

در مقابل برای مثال جناح راک اند رول خانه مد معروف ایتالیا ورساچه و افتخار طراح و صاحب برچسب دوناتلا ورساچه می باشد. در مقابل ساعت ها عمدتا برای خانم ها طراحی شده ولی مجموعه آن شامل مدل های مناسب برای آقایان است که برای هر دو جنس مناسب می باشد. فقط کاوالی ردیف لوازم جانبی را از طراح ایتالیایی معروف به روبرتو کاوالی مجموعه ای مناسب برای هر دو جنس ارائه می دهد. فقط ساعت های کاوالی فشن و پرانرژی و ترکیب منسجمی از مهارت و جوانی هستند.

برندی با فراوانی ساعت های فشن برای خانم ها و اقایان ورساچه است. ساعت ها از این برند مد افسانه ای تا حد زیادی برای اصلاح طرح کلی ان استفاده می کند. در اینجا ساعت ها با نت های اولیه زده می شوند، ساعت های ورساچه اهنگ می زنند. ساعت های ورساچه ساخت سوئیس هستند و از کوارتز ساخت سوئیس و حرکت های مکانیکی ان استفاده می کنند. برند دیگری با محبوبیت جهانی گلام راک می باشد. یک بار دیگر با تصوری ایتالیایی با طراحی های مشترک با انریکو مارگاریتلی و ایزابل مائوجین همراه می شویم که روش ابداعی ذوق سبک زندگی میامی را نشان می دهد. گلام راک ساعت های ساخت سوئیس را با قیمت های مناسب و تلاش زیادش برای لوکس بودن را ارائه می دهد. برای پیشرفت نکردن، بازوی ساعت طراحی فلورانس بزرگ شکل می گیرد که فراگامو اصلاح های مشابهی در ساعت ها مانند کفش هایش اعمال می کند. این برند ساعت فشنی است که به سرعت در قلمرو لوکس بودن، با ساعت های ساخت سوئیس که رقیب خیلی از حریفان لوکس هستند، پیش می رود.

 برندهای ساعت فشن گروه Gevril شامل برندهای جدیدتری مثل گاتیونونی می شود که مجموعه پلانتاریوم با الهام از طراحی لئوناردو داوینچی و جوئیسا شکل می گیرد که شرکتی سوئیسی است که ساعت های فشن برای خانم ها تولید می کند- ساعتهایی معروف به خاطر کریستال های چند وجهی منحصر به فرد آنها. برای ساعت هایی که غیرعادی هستند Gevril دارای برند GV2 ساعت های ساخت سوئیس است که مجموعه نامناسبی برای ساعت های مردانه مثل مجموعه ساعت های زنانه می باشد.

برندهای دیگر در رنک محبوبیت بالایی قرار دارند. وایسروی مثلا مجموعه فرناندو آلونسو را دارد که ردیفی از ساعت های فشن برای اقایان است که مطمئنا اتشی در قلب هر رقیب مشتاقی روشن می سازد. صحبت از نمونه های اسپورت هارکس برند ایتالیایی است که اخیرا بیست و پنجمین سالگرد آن را جشن گرفته اند چندین ساعت بزرگ و دراماتیک در مجموعه های زیاد ان وجود دارد. در میان این برندها که منحصر به فرد هستند کایبر را در نظر بگیرید که ساعت های فشن را برای مردان با سبک زندگی فعال می سازد یا جوهان اریک برندی که مینیمالیست اسکاندیناوی ارائه می کند به خوبی ترکیب و تطبیق می یابد. هاش پوپیز برندی که برخی برای کفش های غیر رسمی انتخاب می کنند از 1950 ساخته شده و مجموعه کفش های مختلف با سبک ساده مشابه آنها را مشخص می سازند. مانند کالیبر و جوهان اریک، رودیگر برند دیگری است که ساعت های منحصر به فردی دارد با این تفاوت که برند رودیگر متمرکز بر سبک المانی می باشد.

 

 

لوکس برای همه

تکنولوژی جدید در صنعت مد در قرن بیستم رشد می کند و خاص ترین ویژگی آن تکثیر ساعت های فشن و برندهای ساعت های مد امروزی می باشد. اول، پیشرفت های فنی در ماشین الات مورد نیاز برای قالب گیری و اسیاب کردن پلیمر مصنوعی (مثل پلاستیک) و مواد دیگر می باشد که به معنی این است که طراحان ساعت دسترسی به امکانات و ترکیبات محدود دارند. دوم دسترسی و توان مالی توسعه کوارتز یعنی اینکه خطوط تولید موتورهای ساعت در حال اماده سازی می باشند. نهایتا محبوبیت کلی و توسعه ساعت های فشن در هیچ بخش کوچکی از نام تجاری قرار نمی گیرد که توسط اینترنت رشد یابد. در کل ترکیب مهارت، کارایی و دسترسی اقتصادی انتخاب های مقرون به صرفه ای را در اختیار مردم قرار می دهد.  

کیفیت سوئیس

خریدار در زمان انتخاب ساعت فشنباید دقت کند و جایی که ساعت ساخته شده را بررسی کند. ساعت های ساعت سوئیس با کیفیت بوده و بنابراین منافع خاصی در ساعت های ساخت کشورهایی مثل چین دارد که تولید کننده صدها از میلیون ها ساعت تولیدی در سال می باشد. ساعت های ساخت سوئیس با اینکه گران تر هستند ولی کیفیت بهتری دارند البته شرکتهای چینی نیز وجود دارند که دارای کیفیت مطلوبی می باشند .

فشن یک رسانه است- پیام شما چیست؟

مردم ساعت های فشن را به دلایل زیادی انتخاب می کنند ولی معمولا به خاطر ظاهر انها و احساسی که در افراد ایجاد می کنند است. برخی مواقع تاثیر ساده ای برای رنگ خاصی وجود دارد؛ بار دیگر ابراز نگرش آن می باشد ولی به هر دلیلی که هست انتخاب همیشه اشاره به این دارد که انها چه نوع افرادی هستند.

بنابراین ادامه دهید و خودتان را نشان دهید: انتخاب ساعت شما و مشخص شدن سبک شما.

 

ساعت‌های صفحه بزرگ

ساعت‌های صفحه بزرگ وارد بازار شده‌اند. حالا که ساعت مچی به یک قسمت مهم از مد تبدیل شده است، ابعاد و اندازه هم به میزان رنگ، نوع و انتخاب مواد هنگام انتخاب یک ساعت اهمیت پیدا کرده‌اند. مردم ساعتهای بزرگتر را برای دلایل مختلفی می‌ پوشند . برای شروع، خانمها و آقایان این روزها بیشتر لباسهای غیر رسمی به تن میکنند. وقتی شما جین ، بلوزهای Polo و کفش کتانی میپوشید، قاعدتا مایلید که ساعتی مشابه نیز به دست بیندازید. به دلیل سبک لباس پوشیدن غیررسمی امروزی، محبوبیت ساعتهای غواصی، زمان سنجها، ساعتهای خلبانی، و سایر انواع ساعتهای ورزشی به شدت زیاد شده است. این ساعتهای ورزشی همیشه از ساعتهای رسمی بزرگتر بودند، و اکنون هم بیشتر محبوب شده‌اند.

دلیل دیگری نیز برای محبوبیت این ساعتهای صفحه بزرگ وجود دارد. وقتی خانمها شروع به استفاده از ساعتهای مردانه به عنوان یک مد کردند، باعث شد که مردها به دنبال چیزی حتی بزرگتر از نمونه‌های قبلی باشند. مردهای کمی بودند که بخواهند خانمها را با ساعتی بزرگتر از ساعت خودشان ببینند. برای رسیدن به هدف ظاهری با ابهت‌تر و مردانه‌تر، ساعت‌های خیلی بزرگ به وجود آمدند. مردهایی که معمولا از ساعتهایی با قطر 40-36 میلیمتر استفاده میکردند، با استفاده از مدلهای کمی بزرگتر با قطر 42-39 میلیمتر، احساس راحتی بیشتری میکردند. امروزه یک ساعت 42 میلیمتری عادی به نظر میرسد و بسیاری از انواع محبوب حتی بزرگتر هم هستند.

 آقایان و خانمها عاشق ساعتهای بزرگ امروزی شده‌اند. برترین طراحان مانند Versace مدلهای بزرگنماتری با مدلهای پررنگ و بزرگی مانند Versace V-Race را معروف کردند. ساعت‌سازان معروف مانند Fortis در حال حاضر طراحیهای بسیار پیچیده و گران قیمت خود را در ابعاد بزرگتر، در ویترین خود به نمایش میگذارند، مانند مدل جدید تاثیرگذارشان، نسخه محدود 43 میلیمتری F-43 Flieger .

برندهای زیادی مانند Haurex و GV2 امروزه ساعتهایی به بزرگی 50 میلیمتر میفروشند، و سایر برندها مانند Haemmer آلمانی فقط ساعتهای بزرگ می‌فروشند. Haemmer خود را "برندی برای ساعتهای خیلی بزرگ" مینامد و هزاران مدل ساعت مردانه‌ی 50 میلیمتری و تعداد برابری ساعت خیلی بزرگ زنانه، برای انتخاب ارائه میدهد.

در دنیای امروزیِ بیان فردیت و انتخابهای روش زندگی، همیشه جایی برای ساعتهای بزرگ هست. زمان‌سنجهای غول‌پیکر راه موثر جدیدی برای نشان دادن خود به جهان و اینکه شما بزرگ زندگی میکنید، ارائه میدهند. مواد سبک وزن با تکنولوژی پیشرفته مانند تیتانیوم و فیبر کربن این امکان را فراهم میکنند که حتی ساعتهای بزرگتری هم در آینده ساخته شوند. این ساعتها چقدر بزرگ خواهند بود؟ فقط زمان میتواند پاسخگو باشد.

 

ساعت های شیک زوجین برای زن یا مرد

برای بسیاری از زوجین، تبادل حلقه های عروسی اولین لحظه از تطبیق دادن پوشش یا جواهرات هماهنگ است. اما سنت "مرد یا زن" نه جدید است و نه به ازدواج محدود شده است. زوجین دارای پوشیدنی ها و لوازم پوشیدنی هماهنگ به اشتراک گذاشته شده طولانی بعنوان یکی از راههای بیشماری هستند که در این شیوه آنها ظاهراً رابطه خود را جشن می گیرند و خاطره انگیز می کنند.

یک سنت داشتن داشتن تطبیق یا یادگاریهای مربوطه است، از کیف جواهرات باارزش گرفته تا گوشی های سرگرم کننده و دیگر اشیای شخصی را در بر می گیرد. برای برخی افراد، خالکوبی های هماهنگ دائمی یک نماد نهایی از عشق فناناپذیر را نشان می دهد. برای اکثر افراد، به اشتراک گذاشتن جواهرات یکسان محبوب تریم عادت همراه با جفت ساعت یکسان در میان مد روزترین عادات قرار دارند.

ساعت های زوجین در دو دسته نوعی قرار می گیرند: تطبیقی و مکمل. ساعت های تطبیقی تقریباً مشابه هم هستند به جز اندازه آنها و جزییات کم برای تمایز بین "آقا" و "خانم" هستند. از طرف دیگر، ساعت های مکمل دو ساعت از خانواده یکسان در نسخه های "مردانه" و "زنانه" هستند؛ ممکن است این نوع ساعت ها از نظر رنگ و تزیین کاملاً با یکدیگر متفاوت باشند، اما آنها دارای شکل کلی مشابه هستند.

طبیعتاً، ساعت های زوجین بعنوان نمادهای لذت بخش از عشق ابدی عمل می کنند و بنابراین یک ایده هدیه فوق العاده برای نشان گذاری یک سالگرد یا دیگر حالت های خاص هستند. در اینجا برخی مثال های برگزیده از ساعت های مدرن زوجین آمده اند.

جفت 1898 Ferragamo

یک نمونه عالی از تطبیق ساعت عای زوجین، کلکسیون جفت 1898 Ferragamo است. اسم آن گویای همه چیز است- این ساعت ها به طور خاص برای یک جفت طراحی شده اند. هر نوع در کلکسیون دارای دو ساعت تقریباً یکسان است، یکی 40mm و دیگری 33mm است. نسخه ای با شماره گیر آفتابی آبی به طور خاص با ترکیب طلای IP و فولاد ضدزنگ بر روی بدنه و دستبند همراه است. نسخه زنانه کوچکتر دارای الماس های الحاقی بر روی حلقه بالای قلاب شکل است، که یک احساس از برازندگی زنانه را نمایان می سازد.

 Ferragamo F-80 و F-80 زنانه

برای آن دسته از زوجینی که بجای تطبیق پذیری، هماهنگی را ترجیح می دهند، Ferragamo مدل های "زنانه ومردانه" را در پر فروشترین کلکسیون F-80 قرار داده است. F-80 مردانه 44mm است. یک نوع دارای بدنه فولاد ضد زنگ با یک صفحه سیاه و بند پلاستیکی سیاه همراه با پیچ های طلای IP متضاد بر روی قاب و تاج و تکه های طلایی بر روی شماره گیر است. نسخه های F-80 زنانه 33mm شکل کلی مدلهای مردانه را به اشتراک می گذارند اما ترکیبیاتی شیک از رنگ و تکه های ظریف را به کار می گیرند. برای مثال، الگوی گلدار بر روی صفحه همچنین بر روی بند پلاستیکی و یک مدل شامل ویژگی های شاخص الماس نیز دیده می شوند.

گاه سنج ورساچه  Dylos و Dylos زنانه

علاوه بر کیفیت ساخت سوییس، گاه سنج ورساچه  Dylos برای بدنه آن و دیگر عناصر هشت وجهی شامل تاج، الگوی پیش زمینه بر روی شماره گیر و حتی زیرشماره گیر هشت وجهی آن مشهور است. گاه سنج اسپورت مردانه Dylos یک ورساچه ناب 44mm است، که با کلیدهای یونانی بهم پیوسته بر روی دستبند و لوگو سر Medusa مشهور، تکمیل می شود.  نسخه دو نوایی[1] ( طلای IP و فولاد ضد زنگ) دارای خودنمایی غیرقابل انکار است. در نسخه 35mm، مکمل Dylos زنانه نسبتاً کوچکتر است اما در ظاهر بدنه هشت وجهی و طرح شماره گیر آن با نسخه مردانه مشابه است. مدل های زنانه Dylos دارای ویژگی های تزیینات بیشتر مانند شکل هرمی عقربه ساعت و بند چرمی رنگی آنها هستند.

ورساچه Apollo و Dafne

تصورات و اسطورشناسی های یونانی نقش مهمی در طراحی ساعت های ورساچه ایفا می کنند. کلکسیون ساعت Apollo و Dafne یکی از قصیده های یونانی به همین نام است، که تلاطمی از تمثیل شهوت در برابر عفاف است. به مانند دیگر ساعت های تطبیقی زوجین، این سری ها دارای نسخه های بزرگ (Apollo) و کوچک (Dafne) هستند که تقریباً ساعت های مشابهی هستند. تشابهات شامل حاشیه های جلاکشیده شده صاف، صفحه با الگوی آفتابی، و اعداد رومی است. تفاوت های ظریف اغلب در طراحی صفحه نمایان می شوند، و Apollo دارای یک عملکرد تاریخ است که در Dafne تنها زمان است.

Versus Osaka و Kyoto

نوع Versus برای نامنظمی آنها مشهور هستند. ساعت های Osaka و Kyoto به صورت یک سری ساعت زوجین طراحی شدند. بدنه Kyoto برای مردان مربعی است در حالیکه بدنه Osaka برای زنان دایره ای است. هر دوی این ساعت ها از یک سیستم دیسک های چرخشی برای گفتن ساعت همراه با ساعت کنونی و دقایق به صف شده در یک پنجره در ساعت 9 است. همچنین رنگ ها آنها را از هم جدا می سازند: Kyoto مشکی و بنفش بر روی بند پلاستیکی مشکی سوار شده است، درحالیکه Osaka سفید است و دارای رنگ صورتی تیره بر روی دستبند پلاستیکی صورتی است. در سبک Versus واقعی، هر کدام تشریحی از فردیت است.

ساعت های زوجین به مردم اجازه می دهند تا بدون تطبیق پذیری آشکار خود را هماهنگ بکنند؛ این ساعت ها روش های ظریف و شخصی برای انتقال تفکیک ناپذیری هستند و بسیار زیباتر از باند عروسی هستند، اما به همان اندازه برازنده تر نیستند. یک جفت خوب از ساعت های تطبیقی یا مکمل، لوازم فرعی برای زوجین را فراهم می آورد که می توانند هر روز آنها را بپوشند، و نه خیلی عجیب و نه بسیار آشکار هستند. ساعت های زوجین برای شما و فرد خاص در زندگی شما را دفعه بعدی که شما می خواهید یک موقعیت خاص یا سالگرد را نشان گذاری بکنید را در نظر بگیرید.